Jindřichův Hradec - Malý Ratmírov

Úzký skalnatý kaňon i širokou údolní nivu vymodeloval v této oblasti Hamerský potok. Stezkou po jeho březích se vypravíte z okraje Jindřichova Hradce až do rekreační oblasti Malý Ratmírov.


Vaše cesta začíná na okraji Jindřichova Hradce. Stačí jen během několika minut překonat podchod pod silnicí a poté, co překročíte na mostek přes Hamerský potok, můžete nechat všední starosti za hlavou.


Po pár desítkách minut dorazíte k chatové oblasti na Bobelovce, odkud kolem ochranné kamenné zdi u bývalé střelnice vstoupíte do Šajby (nebo také Městského lesa). Lesem, po louce a chvíli po silnici - a přes kamenný barokní mostek dorazíte do vesnice Jindřiš.


Dlouho se tu ale nezdržíte. První etapa stezky, která vede souběžně s Jindrovou naučnou stezkou, vás nasměruje do dechberoucího Jindřišského údolí. Vaše kroky povedou v těsné blízkosti meandrů Hamerského potoka, kolem takřka nedochované zříceniny Vítkova Hrádku a vesnicí Dvoreček. 


Odtud vstoupíte do druhé, divočejší části Jindřišského údolí - a po jejím překonání se ocitnete ve vašem prvním cíli, na hrázi Ratmírovského rybníka.Na tabulích Jindrovy naučné stezky, které lemují první etapu stezky, se představuje fauna i flora údolí Hamerského potoka.


Jak Šajba, tak Jindřišské údolí jsou těmi nejoblíbenějšími vycházkovými destinacemi v těsném sousedství Jindřichova Hradce.


Na ostrohu nad Hamerským potokem pod vesnicí Blažejov se dají prohlédnout pozůstatky Vítkova hrádku, středověkého strážního sídla z první poloviny 13. století.