Z Jindřichova Hradce na Rýdův kopec

    Datum cesty:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
   

Typ: Pěší - krátká     Délka: 5,85 km     Doba: 1 hod 44 min

Výchozím bodem našeho výletu je infocentrum. Po cestě máme možnost zastavit se například u památníku legionářů v Husových sadech, u kostela sv.Jakuba na okraji města, dále pak na Vyhlídce Karla Zvěřiny. Cestou mineme rybníky Polívky a také místní letiště. Kousek před koncem naší cesty je vesnička Děbolín – kde můžeme navštívit v širokém okolí vyhlášenou výtvarnou dílnu či využít služeb tenisového centra. 

V cíli našeho putování stojí ve výšce 551,5 m n.m. na Rýdově kopci unikátní rozhledna. Rozhledna má půdorys pravidelného trojúhelníku. Spodní část rozhledny je železobetonová, je obložena kamennými deskami, horní část je otevřená, částečně obložená dřevem. Je vysoká 33 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 24 metrů. Ta je zastřešená, vnitřní část je zasklená, třemi posuvnými dveřmi se nechá vyjít na otevřenou terasu. Ve vnitřní části jsou desky se znázorněnými panoramaty. 

Zajímavostí této rozhledny je možnost nahoru stoupat po jednom schodišti, zpátky jít po jiném. Uvnitř rozhledny je ocelové točité schodiště se 102 schody, po obvodu rozhledny vede lomené dřevěné schodiště se 128 schody.

Část trasy tohoto výletu kopíruje cyklotrasu č.1148 a červenou turistickou značku.